MORAVA KRÁSNA ZEMPOMOC PRE MORAVU
MORAVA KRÁSNA ZEM
Stránka o moravskej kultúre na Slovensku
POMOC PRE MORAVU
Predstavitelia občianskeho združenia Morava krásna zem dňa 3. septembra 2021 odovzdali výťažok z verejnej zbierky – Pomoc pre Moravu

1. ročník

V roku 2013 sme zorganizovali 1. ročník festivalu moravskej kultúry na Slovensku s názvom MORAVA KRÁSNA ZEM. 5. júl  – sviatok Sv. Cyrila a Metoda bol v roku 2013 v obci Plevník-Drienové výnimočný. Folklórne súbory Dúbravček z Plevníka-Drienového a Rusava z Moravy roztancovali divákov. Humorným a typicky moravským slovom podujatie okorenil aj ľudový rozprávač Franta Uher.

 

Do programu zapojili moderátori Janka Muráňová a Ľubo Kľúčik aj obecenstvo, a to formou interaktívnych súťaží. Starším návštevníkom festivalu sprostredkovali návrat do detských čias a mladosti, ktorú prežili v bývalom Československu, čo mnohí potvrdili. O zábavu nebola núdza. Prispela k tomu nielen hudba, tanec, či dobré vtipy, ale aj víno a typické moravské špeciality: klobásy a frgále. Nechýbal guláš i cukrovinky. Súčasťou programu bolo aj pripomenutie legendy o príchode Sv. Cyrila a Metoda na uzemie dnešného Slovenska a Moravy. Ďalším cieľom festivalu bolo priblížiť kultúru moravskej národnostnej menšiny deťom a mládeži, zabezpečiť kontakt detí so staršou generáciou a tak podporiť vzájomnú interakciu pri komunikácii o tradíciach a zvykoch moravskej menšiny na Slovensku.  

 

Súbory na stiahnutie

Copyright © MORAVAKRASNAZEM 2023. Všetky práva vyhradené. Prevádzkované v systéme Tvorba webových stránok